Αρχές Περιβαλλοντικών Επιστημών

Αρχές Περιβαλλοντικών Επιστημών.

Στα πλαίσια διδασκαλίας του μαθήματος «Αρχές Περιβαλλοντικών Επιστημών» οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα οικολογίας και περιβάλλοντος, παρακολούθησαν ταινίες, προβληματίστηκαν για το φαινόμενο του ευτροφισμού, του θερμοκηπίου, της όξινης βροχής, γνώρισαν τους Εθνικούς Δρυμούς και τους Υδροβιότοπους, ξεχώρισαν τα αισθητικά δάση και επισήμαναν τα Μνημεία της φύσης, ενώ παράλληλα σχολίασαν επίκαιρα περιβαλλοντικά γεγονότα.

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους σχεδιάστηκε η επίσκεψη στο φαράγγι της Λάφιστας, όπου διαπιστώθηκε το φτωχό ασβεστολιθικό έδαφος και εκεί οι μαθητές γνώρισαν την πλούσια χλωρίδα του «Σκεπασμένου» (κρανιές, φτελιές, άρκενθοι, πλατάνια, βελανιδιές, οστρυές, λαγομηλιές, σφενδάμια, κυπαρίσσια κ.α.), ενώ παράλληλα ενημερώθηκαν για τη σπάνια πανίδα. Βεβαίως σχολιάστηκε η συμβολή των καταρρακτών στην πλούσια αναγέννηση της περιοχής και στην πρωτοτυπία του τοπίου. Η ευαισθητοποίηση των μαθητών επισφραγίστηκε με την φύτευση δασικών ειδών με τη βοήθεια του υπεύθυνου του ΚΠΕ Βελβεντού κ. Σαμαρά Κωνσταντίνου και του καθηγητή του Λυκείου μας Χατζήνα Κωνσταντίνο.

Συντονίστρια - Υπεύθυνη Καθηγήτρια

Καραλιόλιου Βασιλική

Στην όλη προσπάθεια συμμετείχαν οι μαθητές:

Βαΐτσης Χαρίσιος

Κανταρτζής Στυλιανός