Λογοτεχνία και Κινηματογράφος

Λογοτεχνία και Κινηματογράφος.

Στα πλαίσια του σχολικού προγράμματος «Λογοτεχνία και Κινηματογράφος» οι μαθητές του Α1 Λυκείου Βελβεντού διερεύνησαν τη σχέση της λογοτεχνίας με τον κινηματογράφο μέσα από τη μελέτη της ελληνικής και ξένης βιβλιογραφίας.

Συγκεκριμένα, ερεύνησαν το πώς αξιοποιούν τις τεχνικές της αφήγησης οι δύο τέχνες και μελέτησαν αν υπάρχουν διαφορές και τι είδους ανάμεσα στη γλώσσα που χρησιμοποιείται στις δυο τέχνες.

Επίσης μοίρασαν ερωτηματολόγιο στους μαθητές του Γυμνασίου και Λυκείου Βελβεντού το οποίο διερευνούσε τη σχέση τους με τον κιν/φο και τη λογοτεχνία. Η εργασία των μαθητών είναι διαθέσιμη στον παρακάτω σύνδεσμο:

Λογοτεχνία και Κινηματογράφος

Τέλος, κατασκεύασαν την παρακάτω ταινία πεντάλεπτης διάρκειας μοντάροντας τα τρέιλερ άλλων ταινιών:

Στις 05/04/2013 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη των μαθητών στο «Μουσείο Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης». Εκεί τα παιδιά του Α1 Λυκείου Βελβεντού γύρισαν μια ταινία πεντάλεπτης διάρκειας με πρωταγωνιστές τους ίδιους κάτω από την επίβλεψη και τις οδηγίες των υπευθύνων του μουσείου.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε την ταινία που γυρίστηκε με πρωταγωνιστές τα παιδιά: