Το Γενικό Λύκειο Βελβεντού συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού, η οποία πραγματοποιείται φέτος από τις 6 έως και τις 21 Οκτωβρίου 2018, προωθώντας την δημιουργικότητα των μαθητών μέσω του προγραμματισμού.

Σκοπός αυτής της συμμετοχής είναι να παροτρυνθούν οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με έννοιες που αφορούν τον προγραμματισμό σε υπολογιστή με έναν διασκεδαστικό και ψυχαγωγικό τρόπο. Οι μαθητές καλούνται να ανακαλύψουν τον προγραμματιστικό λογισμό μέσα από τη δημιουργία παιχνιδιών και εφαρμογών κινητού.

Οι μαθητές θα χρησιμοποιήσουν διάφορα διαδικτυακά εργαλεία που προτείνονται από τους οργανωτές της δράσης αυτής, καθώς και εργαλεία που προτείνει το πρόγραμμα σπουδών της κάθε τάξης.

Επισκεφθείτε τη σελίδα της εκδήλωσης ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο:

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2018 - V-Programmers

Για περισσότερες πληροφορίες που αφορούν την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού ακολουθήστε τον σύνδεσμο:

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού

Ολοκληρώθηκε η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα για το Λύκειο μας την Παρασκευή 19 Οκτωβρίου με το σύνολο των μαθητών να γράφουν κώδικα και να διασκεδάζουν παράλληλα. Δείτε φωτογραφίες από τη δράση αυτή: