Το τριήμερο, 20-22 Σεπτεμβρίου 2019, φιλοξενούμε για μια ακόμη χρονιά - έβδομη στη σειρά – τη Θεατρική Ομάδα του 11ου Γενικού Λυκείου Περιστερίου.

Επτά χρόνια πριν, γεννήθηκε η ιδέα της συνεργασίας του 11ου Γενικού Λυκείου Περιστερίου και του Γενικού Λυκείου Βελβεντού, αγκαλιάστηκε κι έγινε πραγματικότητα. Σε τραπέζι φίλων, εδώ στο Βελβεντό, υποσχεθήκαμε να συνεχίσουμε και, γιατί όχι, κάθε χρόνο να επιδιώξουμε μέσα από την ανταλλαγή παραστάσεων ή άλλων πρωτοβουλιών των δύο σχολείων τα παιδιά μας να έχουν την ευκαιρία να ταξιδέψουν να γνωρίσουν νέους τόπους, να κάνουν νέους φίλους.

Η συνεργασία των σχολείων μας, γίνεται ουσιαστική με την γνωριμία του τόπου μας, τη φιλοξενία στα σπίτια μας, το χαμόγελο και τη φιλία. Έτσι, δίνεται η ευκαιρία στα παιδιά μας, σε μας, να κτίσουμε και να νοιώσουμε πως οι ανθρώπινες σχέσεις είναι ο πλούτος μας.

ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΕΛΒΕΝΤΟΥ