21/6/2021

Αγαπητοί γονείς,

Σας στέλνουμε πληροφορίες για την ηλεκτρονική εγγραφή του παιδιού σας:

1. ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ: 18/6/2021 έως και 2 /7/2021

2. Η εγγραφή γίνεται ΜΟΝΟ ηλεκτρονικά στην διεύθυνση https://e-eggrafes.minedu.gov.gr  ή μέσω της διαδικτυακής πύλης https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse/eggraphe-se-skholeio/eggraphe-ananeose-eggraphes-se-geniko-kai-epaggelmatiko-lukeio την Ηλεκτρονική Αίτηση υποβάλλει ο κηδεμόνας που έχει καταχωρισθεί ως «Κηδεμόνας» στο ΠΣ myschool (στο ηλεκτρονικό αρχείο του σχολείου). Σε περίπτωση ενήλικων μαθητών/τριών, Ηλεκτρονική Αίτηση μπορούν να υποβάλουν οι ίδιοι, με τους δικούς τους κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis), εφόσον είναι καταχωρισμένοι στο ΠΣ myschool (ως κηδεμόνες του εαυτού τους). Για την είσοδο στην εφαρμογή e-εγγραφές, είναι απαραίτητοι οι κωδικοί ΓΓΠΣ (taxis) του κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας. Επισημαίνεται ότι, αν οι αιτούντες/σες κηδεμόνες ή ενήλικοι/ες μαθητές/τριες δεν διαθέτουν κωδικούς ΓΓΠΣ (taxis), οφείλουν να προβούν σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να τους αποκτήσουν έγκαιρα.
  1. Το σχολείο θα διευκολύνει τους κηδεμόνες που δηλώνουν αδυναμία να υποβάλουν μόνοι τους την Ηλεκτρονική Αίτηση κατόπιν συνεννόησης Τηλ. σχολείου 2464031480 [Από Τετάρτη, 23/6/2021 9:30 – 13:30]

2. Για την ηλεκτρονική εγγραφή είναι απαραίτητα τα παρακάτω στοιχεία:
    Το e-mail του κηδεμόνα ή του/της ενήλικου/ης μαθητή/τριας
    · Το μητρώνυμο του κηδεμόνα
    · Η τάξη στην οποία θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες το επόμενο σχολικό έτος
    · Επιλογή Ομάδας Προσανατολισμού (Β΄ και Γ΄ Λυκείου). Το σχολείο τελευταίας φοίτησης, καθώς και το έτος τελευταίας φοίτησης
    · Ο Αριθμός Μητρώου (Α.Μ.) μαθητή/τριας (ο οποίος αναγράφεται σε πρόσφατο έλεγχο προόδου)
    · Η ημερομηνία γέννησης του/της μαθητή/τριας
    · Από ποιον/α καταχωρίζεται η Ηλεκτρονική Αίτηση
    · Ο αριθμός του κινητού τηλεφώνου του/της κηδεμόνα ή του/της μαθητή/τριας

Σημειώνουμε ότι η υπεύθυνη δήλωση που συμπληρώσατε – πριν κλείσει το σχολείο για τους μαθητές –  ΔΕΝ αποτελεί εγγραφή του παιδιού σας στην επόμενη τάξη.

Για περισσότερες πληροφορίες ανοίξτε το συνημμένο.