Η επιτυχία του έργου «E.T. call Europe», eTwinning έργο, άνοιξε τον δρόμο για την συμμετοχή των εμπλεκόμενων μαθητών στο πρόγραμμα Move2Learn – Learn2Move, στο οποίο και κληρώθηκαν να ταξιδέψουν σε μία από τις χώρες-μέλη του προγράμματος διαθέτοντας ένα σεβαστό ποσό για τα έξοδα μετακίνησής τους.

Προορισμός, η άγνωστη Σλοβακία.

Στόχος, η επαφή και γνωριμία με το σχολείο, το Gymnázium Štefana Moysesa της Moldava nad Bodvou, συμμαθητές και συναδέλφους /συνεργάτες που για έναν ολόκληρο χρόνο συνδημιουργήσαμε και ολοκληρώσαμε το πρόγραμμα «E.T. call Europe».

Στις 8 Δεκεμβρίου 2017 φτάσαμε στη Moldava nad Bodvou. Μια αγκαλιά, ένα πλατύ χαμόγελο μας καλωσόρισε, αργά το βράδυ.

Μια πολύ καλά οργανωμένη φιλοξενία, χάρη στη Διευθύντρια του Σχολείου Zuzana Borovská και την συνάδελφο Gabriela Kövesiová, υπεύθυνη του έργου, καθώς επίσης και όλους τους συναδέλφους, που με μεγάλη προθυμία κινητοποιήθηκαν για την δημιουργία μιας ζεστής και ευχάριστης παραμονής μας στη Σλοβακία, γεμάτης από εμπειρίες και ευχάριστες περιπέτειες. Οι μαθητές/τριες του σχολείου, με τη ζεστή πινελιά τους, προετοίμασαν τις εκδηλώσεις, τις ξεναγήσεις και το πάρτι αποχαιρετισμού μας, στις 14 Δεκεμβρίου, παραμονή αναχώρησής μας.

Ο Δήμαρχος της Moldava nad Bodvou, Slavomír Borovský, μας καλωσόρισε και υποστήριξε την επίσκεψή μας.

Τους ευχαριστούμε, όλους, για τη μοναδική εμπειρία μας, κι ευχόμαστε να συνεχίσουμε την ουσιαστική και θετική συνεργασία.

Επισκευθείτε επίσης τις σελίδες:

E.T. Call Europe - Etwinning (Σελίδα Λυκείου)

E.T. call Europe (Σελίδα Twinspace)